Προτεινόμενο σενάριο και οδηγίες αξιοποίησής του

Η καθημερινή ζωή στo Βυζάντιο


Άνδρες, γυναίκες, παιδιά

Σύντομη περιγραφή του περιεχομένου

Το παρόν σενάριο αναφέρεται σε διάφορες όψεις της καθημερινής ζωής στο Βυζάντιο. Σκοπός του είναι οι μαθητές, κατά ομάδες, να προσεγγίσουν την καθημερινή ζωή τμημάτων του πληθυσμού και στη συνέχεια να ανασυνθέσουν, από κοινού, μια κατά το δυνατόν αντιπροσωπευτική συνολική εικόνα.

Η λογική του εκπαιδευτικού σεναρίου

Οι μαθητές οργανώνονται σε ομάδες και με τη συνεργασία του καθηγητή τους αναζητούν πληροφορίες για το θέμα που τους απασχολεί. Ερευνούν στην εκπαιδευτική πλατφόρμα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου καθώς και σε ηλεκτρονικές διευθύνσεις που είτε προτείνονται από τον καθηγητή είτε τις ανακαλύπτουν μόνοι τους. Τα μέλη των ομάδων συζητούν μεταξύ τους τις πληροφορίες που ανακαλύπτουν και τις επεξεργάζονται δίνοντάς τους τη μορφή σύντομων γραπτών κειμένων. Κατόπιν ανταλλάσσουν με τις άλλες ομάδες τις πληροφορίες που έχουν βρει.

Δυνατότητες αξιοποίησης στο πλαίσιο του Αναλυτικού Προγράμματος Σπουδών (ΑΠΣ) και του Διαθεματικού Ενιαίου Πλαισίου Προγράμματος Σπουδών (ΔΕΠΠΣ)

Το παρόν σενάριο μπορεί να αξιοποιηθεί στο πλαίσιο του μαθήματος της Βυζαντινής και Μεσαιωνικής Ιστορίας της Β΄ τάξης Γυμνασίου.

Διδακτικοί στόχοι

Οι μαθητές επιδιώκεται

ως προς το μάθημα της Ιστορίας

Α. Γενικοί στόχοι:
  • Να εξοικειωθούν με τη διαδικασία αναζήτησης και αξιολόγησης ιστορικών πληροφοριών.
  • Να μελετήσουν ιστορικούς χάρτες και να αντλήσουν πληροφορίες από αυτούς.
  • Να μελετήσουν πρωτογενείς πηγές και ιστοριογραφικά κείμενα προκειμένου να συγκεντρώσουν πληροφορίες για να ερμηνεύσουν ιστορικά γεγονότα.
  • Να εξοικειωθούν με τη χρήση ποικιλίας πηγών: γραπτές, οπτικές, ηλεκτρονικές.
Β. Ειδικοί στόχοι:
  • Να γνωρίσουν τα κύρια στοιχεία της καθημερινότητας των μεγαλύτερων κοινωνικών ομάδων στο Βυζάντιο.
ως προς το μάθημα της Γλώσσας

  • Να ασκηθούν στην παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου.
ως προς τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών

  • Να μάθουν να αξιοποιούν το Internet ως πηγή άντληση πληροφοριών.
  • Να εθιστούν, πιο συγκεκριμένα, στη διατύπωση ερωτημάτων τέτοιων που να μπορούν να λάβουν αξιοποιήσιμες απαντήσεις.
  • Να μάθουν να ενσωματώνουν τις Νέες Τεχνολογίες στις εργασίες τους: άντληση πληροφοριών από το Internet, αξιοποίηση του επεξεργαστή κειμένου για την παραγωγή γραπτού λόγου.
ως προς τη μαθησιακή διαδικασία, γενικότερα

  • Να καλλιεργήσουν αναλυτική και συνθετική ικανότητα.
  • Να εκτιμήσουν μέσα από τη δράση τους σε ομάδες την αποτελεσματικότητα της συνεργατικής μάθησης.
  • Να εξοικειωθούν με νέους τρόπους διδακτικής προσέγγισης και μαθησιακής διαδικασίας.

Προβλεπόμενος χρόνος

1-2 διδακτικές ώρες.

Αναγκαίο λογισμικό

Διαδικτυακή πλατφόρμα Ιστορίας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.
Ηλεκτρονικός επεξεργαστής κειμένου (Word).

Πορεία διδακτικής προσέγγισης - δραστηριότητες

Προκειμένου να εξασφαλιστεί η ενεργός συμμετοχή των μαθητών στη διδακτική προσέγγιση, ο εκπαιδευτικός καλεί τα παιδιά στο εργαστήριο των ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Δηλώνεται, επίσης, από την αρχή ότι η μέθοδος που έχει επιλεγεί είναι η ομαδοσυνεργατική. Αυτό σημαίνει ότι οι μαθητές θα εργαστούν σε ομάδες. Οργανώνονται για τον σκοπό αυτό τρεις ομάδες παιδιών.

Ομάδα Α:
Η ομάδα μελέτης της καθημερινότητας των ανδρών.

Ομάδα Β:
Η ομάδα μελέτης της καθημερινότητας των γυναικών.

Ομάδα Γ:
Η ομάδα μελέτης της καθημερινότητας των παιδιών.

Α. Πρόκληση ενδιαφέροντος - αφόρμηση

Τα παιδιά καλούνται να αναφέρουν ένα στοιχείο της καθημερινότητάς τους που το θεωρούν ιδιαίτερα σημαντικό. Κατόπιν αναζητούν την ύπαρξη αυτού του στοιχείου στην καθημερινότητα ενός συνομηλίκου τους στο Βυζάντιο.

Β. Επεξεργασία του διδακτικού υλικού

  • Ο εκπαιδευτικός μοιράζει στα μέλη των ομάδων φύλλα εργασίας. [Η ηλεκτρονική εφαρμογή τού παρέχει ένα φύλλο εργασίας για κάθε ομάδα.]
  • Ο εκπαιδευτικός καλεί τις ομάδες να αναζητήσουν στο ηλεκτρονικό περιβάλλον που βρίσκονται στοιχεία που τις αφορούν και με βάση αυτά να επεξεργαστούν τα ερωτήματα που υπάρχουν στα φύλλα εργασίας.
  • Οι μαθητές αφήνονται να αυτενεργήσουν, για όσο χρόνο κρίνει απαραίτητο ο εκπαιδευτικός. Κατά τη διάρκεια της έρευνας που πραγματοποιούν στο ηλεκτρονικό περιβάλλον κρατούν σημειώσεις, χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά, όταν εντοπίζουν στοιχεία που τους αφορούν άμεσα. Η σύνθεση μπορεί να γίνεται και επιτόπου με τη χρησιμοποίηση ηλεκτρονικού επεξεργαστή κειμένου, ανάλογα με τον βαθμό εξοικείωσης των παιδιών.
  • Στη συνέχεια, ένα από τα μέλη της ομάδας διαβάζει το κείμενο που έχει γραφτεί, ανακοινώνοντας τα αποτελέσματα της έρευνάς της. Τα μέλη των άλλων ομάδων συμπληρώνουν ή κάνουν ερωτήσεις.
  • Ο εκπαιδευτικός συνοψίζει τα κύρια συμπεράσματα όλων των επιμέρους ερευνών που έγιναν από τους μαθητές συντάσσοντας σύντομο διάγραμμα στον πίνακα.
Γ. Εμπέδωση - τελική αξιολόγηση της διδακτικής προσέγγισης

Ο εκπαιδευτικός ζητά από τα μισά παιδιά να εκπονήσουν σύντομη άσκηση (σε σχήμα) άστρου με κεντρική έννοια τον όρο Κατοχή και από τα άλλα μισά με τον όρο Αντίσταση. Στη συνέχεια αξιολογεί τον βαθμό επίτευξης των ειδικών διδακτικών στόχων που είχε θέσει στην αρχή της διδακτικής προσέγγισης.

Δ. Ασκήσεις - δραστηριότητες

Η κάθε ομάδα αναλαμβάνει να διαμορφώσει ένα τελικό κείμενο, που θα ενσωματώνει τις παρατηρήσεις και των άλλων παιδιών. Το κείμενο αυτό θα πρέπει να μοιραστεί την επόμενη φορά.

Τα τελικά κείμενα αναρτώνται στο ταμπλό της αίθουσας διδασκαλίας πλαισιωμένα από σχετικό εικονογραφικό υλικό.

Όλα τα κείμενα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του σχολείου έτσι ώστε να είναι προσβάσιμα και από το Internet.