Επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη

Η Κωνσταντινούπολη, πρωτεύουσα της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας για περισσότερα από 1.100 χρόνια, ήταν η μεγαλύτερη και ωραιότερη πόλη του κόσμου. Η φήμη της είχε απλωθεί σε όλες τις χώρες και σε όλους τους λαούς. Ήταν στολισμένη με απαράμιλλα μνημεία, όπως τα ανάκτορα των αυτοκρατόρων, με τα διάφορα κτήρια και τους κήπους, τον Ιππόδρομο, τους ναούς, με λαμπρότερο το ναό της Αγίας Σοφίας, τις πλατείες με έργα τέχνης από την Αρχαιότητα, τα οποία είχαν μεταφερθεί εκεί κ.λπ. Στο λιμάνι της πλοία από τον Εύξεινο Πόντο και τη Μεσόγειο έφερναν κάθε είδους προϊόντα από ολόκληρο τον κόσμο. Στους δρόμους της με τις ωραίες στοές μπορούσε να δει κανείς κάθε είδους καταστήματα και εργαστήρια, καθώς και πλήθη κόσμου που απολάμβαναν τον περίπατό τους ή έκαναν τις αγορές τους. Οχυρωμένη με ισχυρά τείχη από τη στεριά και τη θάλασσα ήταν ασφαλής από κάθε επίθεση των εχθρών της.

Από την Κωνσταντινούπολη ο αυτοκράτορας διοικούσε την τεράστια αυτοκρατορία. Εκεί είχε την έδρα του ο πατριάρχης, που ρύθμιζε τη θρησκευτική ζωή, σε αυτή λειτουργούσαν τα σημαντικότερα πνευματικά ιδρύματα και ζούσαν οι πιο σπουδαίοι άνθρωποι των γραμμάτων και της τέχνης. Όνειρο κάθε Βυζαντινού ήταν να ζήσει σε αυτήν και κάθε εχθρού να την κατακτήσει.

Στο σχολικό σας βιβλίο υπάρχουν κάποια στοιχεία για τη θέση και την ίδρυση της Κωνσταντινούπολης, καθώς και για τα σημαντικότερα μνημεία της. Ωστόσο, για να σχηματίσετε πιο ολοκληρωμένη εικόνα της λαμπρής αυτής πόλης και της ζωής των ανθρώπων σε αυτή, σας καλούμε σε μια περιήγηση στο διαδίκτυο. Μέσα από τα κείμενα και τις εικόνες που θα δείτε και θα μελετήσετε, καθώς και με τις ερωτήσεις στις οποίες θα απαντήσετε, θα ζωντανέψει μπροστά στα μάτια σας η πόλη της δόξας και των θρύλων.

Πριν αρχίσετε την περιήγηση στο διαδίκτυο θα πρέπει να μελετήσετε τα κείμενα του σχολικού σας βιβλίου για την Κωνσταντινούπολη και να παρατηρήσετε τα σχετικά σχέδια και τις εικόνες στις σελίδες: 23-28, 34-37, 47-48 και 77-78.
  1. ΟΜΑΔΑ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ( δείτε τα φύλλα εργασίας)
  2. ΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ-ΠΟΛΕΟΔΟΜΩΝ ( δείτε τα φύλλα εργασίας)
  3. ΟΜΑΔΑ ΓΕΩΓΡΑΦΩΝ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ( δείτε τα φύλλα εργασίας)