Επίσκεψη σε βυζαντινή βιβλιοθήκη

Στη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς ασχοληθήκατε, στο μάθημα της Βυζαντινής Ιστορίας, με διάφορες πλευρές της ζωής των ανθρώπων, της διοίκησης της αυτοκρατορίας και των σχέσεών τους με τους άλλους λαούς. Όλα αυτά τα στοιχεία προκύπτουν από τα διάφορα βυζαντινά κείμενα. Για να σχηματίσετε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τη νομοθεσία, την κοινωνία και την οικονομία, π.χ. οι ασχολίες των κατοίκων, οι πλούσιοι και οι φτωχοί, η φροντίδα για τους αδυνάτους, αλλά και για τις σχέσεις του Βυζαντίου με τους άλλους λαούς, για τις ιδέες και τις αντιλήψεις των ανθρώπων, όπως διαμορφώθηκαν στη διάρκεια της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, αποφασίσαμε να σας καθοδηγήσουμε, ώστε, μελετώντας διάφορα βυζαντινά κείμενα στο διαδίκτυο, να αποκομίσετε οι ίδιοι τα συμπεράσματά σας. Επίσης θα καταλάβετε ότι η Ιστορία γράφεται με βάση τις μαρτυρίες από τα κείμενα.

Ένα μέρος από τα κείμενα αυτά είναι θρησκευτικοί ύμνοι, που τους ακούμε μέχρι σήμερα να ψέλνονται στις εκκλησίες μας σε διάφορες γιορτές. Οι ύμνοι αποτελούν μέρος της βυζαντινής μας παράδοσης. Τα άλλα ποιητικά κείμενα ανήκουν στην τελευταία περίοδο του Βυζαντίου και μας δίνουν την εικόνα των αντιλήψεων, των ιδεών κ.λπ. των Βυζαντινών, όπως αυτές διαμορφώθηκαν από την ελληνική παράδοση και το χριστιανισμό. Τέλος, τα πεζά κείμενα ανήκουν σε διάφορες κατηγορίες και μας δίνουν στοιχεία για τη νομοθεσία, την οικονομία και τις διεθνείς σχέσεις του Βυζαντίου.

Πριν ξεκινήσετε την περιήγηση στο διαδίκτυο, είναι απαραίτητο να μελετήσετε τις πληροφορίες που υπάρχουν στο σχολικό σας βιβλίο για τα θέματα που θα σας απασχολήσουν. Οι πληροφορίες βρίσκονται στις σελίδες: 42-43, 55-56, 61-62, 66-67, 70-71, 80-81, 101-102, 110-111, 117-118 και 128-129.

1. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΚΤΗΜΕΝΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ( δείτε το πρώτο φύλλο εργασίας)
  2. ΟΜΑΔΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ( δείτε το δεύτερο φύλλο εργασίας)
  3. ΟΜΑΔΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΥΜΝΟΓΡΑΦΙΑΣ ( δείτε το δεύτερο φύλλο εργασίας)
  4. ΟΜΑΔΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ( δείτε το δεύτερο φύλλο εργασίας)