Μαθηματικά Α΄ και Β΄ Δημοτικού
Σχέδιο Εργασίας 2: Το ρολόι
Δραστηριότητα 3: Ρολόγια κάθε λογής

Οι μαθητές:

1. Ανοίγουν και τυπώνουν τις ενδεικτικές εικόνες 1 όπου περιλαμβάνονται εικόνες ρολογιών. Επίσης, μπορούν να χρησιμοποιήσουν εικόνες ρολογιών από διαφημιστικά έντυπα, περιοδικά κτλ.
    2. Ανοίγουν και τυπώνουν το φύλλο εργασίας 3.
    3. Κόβουν τις εικόνες που επιθυμούν.
    4. Κολλούν τις εικόνες στο πρώτο πλαίσιο του φύλλου εργασίας 3 και τις αριθμούν.
    5. Στον πίνακα που ακολουθεί, σημειώνουν ένα Χ στις ιδιότητες που ισχύουν για κάθε αριθμημένο ρολόι.
    6. Εναλλακτικά, οι μαθητές με τη χρήση Η/Υ (για τα βήματα 1, 3, 4, 5):

1. Εισάγουν στο φύλλο εργασίας τους από τις ενδεικτικές εικόνες 1, αυτές που θέλουν, ακολουθώντας από τις Χρήσιμες οδηγίες την παράγραφο 3. Αντιγραφή εικόνας από ιστοσελίδα ή από αρχείο με ενδεικτικές εικόνες.

2. Πληκτρολογούν το σημείο Χ στον πίνακα του φύλλου εργασίας, αφού πρώτα κάνουν ένα κλικ με το ποντίκι στο αντίστοιχο κουτάκι.

3. Τυπώνουν το φύλλο εργασίας.

7. Όταν οι εργασίες τους είναι έτοιμες, τις συγκεντρώνουν και δημιουργούν το «βιβλίο του ρολογιού».

1. Αντιστοίχιση ώρας- δραστηριοτήτων
  2. Παιχνίδια με την ώρα