Ένα βυζαντινό πάρτι

Πολλές φορές, όταν σκεφτόμαστε την ιστορία διάφορων λαών, το μυαλό μας πηγαίνει στους σπουδαίους άνδρες, τους ήρωες και τους βασιλιάδες, και στα μεγάλα τους κατορθώματα. Όμως, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τις ίδιες εποχές έζησαν εκατομμύρια άνθρωποι, που ίσως εργάστηκαν πιο σκληρά για τα μεγάλα κατορθώματα των άλλων. Σκεφθείτε, για παράδειγμα, τους απλούς τεχνίτες που έφτιαξαν τον Παρθενώνα ή τους απλούς στρατιώτες που οδήγησαν στη νίκη τον Ιουστινιανό ή τον Βασίλειο Β'. Σκεφθείτε ακόμη όλους τους απλούς γεωργούς και τεχνίτες που με τη σκληρή δουλειά τους έκαναν το Βυζάντιο μια πλούσια αυτοκρατορία!

Είναι, λοιπόν, καιρός, να δούμε την καθημερινή ζωή όλων των απλών ανθρώπων, τις ασχολίες τους, τον τρόπο που ντύνονταν, τα φαγητά τους, τα σπίτια τους· με λίγα λόγια, τον τρόπο που ζούσαν. Θα έχετε παρατηρήσει ήδη ότι το φετινό σας βιβλίο της Ιστορίας είναι γεμάτο από εικόνες που μας δίνουν τέτοιες πληροφορίες. Ακόμα, υπάρχουν ολόκληρα κεφάλαια, όπου περιγράφεται η ζωή των ανθρώπων, ανδρών και γυναικών, στα χωριά και στις πόλεις.

Εκτός από αυτές τις πληροφορίες, μπορούμε ακόμα να αποκομίσουμε συμπεράσματα για τη ζωή όλων των Βυζαντινών, αν διαβάσουμε προσεκτικά άλλες ενότητες του σχολικού μας βιβλίου, για παράδειγμα εκείνες που έχουν σχέση με τη βυζαντινή νομοθεσία, και να φανταστούμε πώς αυτή επηρέαζε την καθημερινή ζωή όλων των απλών ανθρώπων. Αν ήμασταν ένας από αυτούς, πώς θα νιώθαμε;

Στο σενάριο αυτό μπορείτε να φανταστείτε αρκετά στοιχεία της καθημερινής ζωής των Βυζαντινών, παίρνοντας τη θέση τους σε μια βυζαντινή γιορτή μεταμφιεσμένων. Αλήθεια, ποια στολή θα διαλέγατε; Πώς θα ήταν το σπίτι, όπου θα γινόταν το πάρτι; Τι κοσμήματα θα φορούσατε; Ποια φαγητά και ποτά θα σας άρεσε να δοκιμάσετε;

Για όλα αυτά θα χρειαστεί να μάθετε περισσότερα σχετικά με το βυζαντινό ντύσιμο, τη μόδα, τα κοσμήματα, τη διακόσμηση των σπιτιών, τα φαγητά και τα ποτά των Βυζαντινών. Με τον υπολογιστή σας μπορείτε να ταξιδέψετε στο παρελθόν, να βρείτε τις πληροφορίες που χρειάζονται και να οργανώσετε το δικό σας πάρτι.

Καλή διασκέδαση!

1. ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΩΝ ( δείτε τα φύλλα εργασίας)
  2. ΟΜΑΔΑ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΩΝ ( δείτε τα φύλλα εργασίας)
  3. ΟΜΑΔΑ ΜΑΓΕΙΡΩΝ-ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ ( δείτε τα φύλλα εργασίας)