2. Προδιαγραφές ΣΕΠΕΗΥ – Σχέδια διαγωνισμών

Φάκελος Προδιαγραφές ΣΕΠΕΗΥ – Σχέδια διαγωνισμών

Παρέχονται προδιαγραφές για εξοπλισμό ΣΕΠΕΗΥ (Σταθμός Εργασίας, Εξυπηρετητής, Εκτυπωτής, Σαρωτής, Δομημένη Καλωδίωση κλπ).

Αρχείο Προδιαγραφές Σχολικού Εργαστηρίου 2015 v2

Από 5691 μεταφορτώσεις

Λήψη (669 KB)

Prodiagrafes Sxolikwn Ergastiriwn 2015 v2.pdf

Στο παρόν έγγραφο θα βρείτε ενδεικτικές τεχνικές προδιαγραφές για την προμήθεια ενός ΣΕΠΕΗΥ. Μαζί με τις προδιαγραφές υπάρχει και μία εκτίμηση κόστους ώστε το σχολείο να γνωρίζει πόσο περίπου κοστίζει κάθε επιμέρους αντικείμενο του ΣΕΠΕΗΥ. Στην εκτίμηση του κόστους έχουν συνυπολογιστεί και τυχόν ακαδημαϊκές εκπτώσεις που δικαιούνται τα σχολεία.

Οι τεχνικές προδιαγραφές είναι ενδεικτικές και όχι υποχρεωτικές για τα σχολεία. Τα σχολεία μπορούν να τροποποιήσουν κάποιες από τις τεχνικές προδιαγραφές από προαιρετικές σε υποχρεωτικές. Σε περίπτωση που επιθυμούν περαιτέρω προσαρμογή των προδιαγραφών στις ανάγκες τους αυτό να γίνεται με τη συνδρομή του ΚΕΠΛΗΝΕΤ στο οποίο ανήκουν.

Βοηθητικά για την αξιολόγηση των PCs υπάρχει ενδεικτικός πίνακας με τα αποτελέσματα μετρήσεων εξοπλισμού με διαφορετικά χαρακτηριστικά (μητρικές, επεξεργαστές μνήμες, σκληροί δίσκοι κλπ) σύμφωνα με το μετροπρόγραμμα BAPCo SYSMARK 2012 που χρησιμοποιείται και στις τεχνικές προδιαγραφές.

Αρχείο Προδιαγραφές Σχολικού Εργαστηρίου 2015 v1

Από 2709 μεταφορτώσεις

Λήψη (671 KB)

Prodiagrafes Sxolikwn Ergastiriwn 2015 v1.pdf

Παλαιότερη έκδοση προδιαγραφών (2015-1)

Αρχείο Προδιαγραφές Σχολικών Εργαστηρίων 2014

Από 2553 μεταφορτώσεις

Λήψη (639 KB)

Prodiagrafes Sxolikwn Ergastiriwn 2014.pdf

Παλαιότερη έκδοση προδιαγραφών (2014)

Αρχείο Προδιαγραφές Σχολικών Εργαστηρίων 2013

Από 1962 μεταφορτώσεις

Λήψη (2.02 MB)

Prodiagrafes Sxolikwn Ergastiriwn 2013.pdf

Παλαιότερη έκδοση προδιαγραφών (2013)

Αρχείο Προδιαγραφές Σχολικών Εργαστηρίων 2012

Από 1933 μεταφορτώσεις

Λήψη (724 KB)

Prodiagrafes Sxolikwn Ergastiriwn 2012.pdf

Παλαιότερη έκδοση προδιαγραφών (2012)

Αρχείο Προδιαγραφές Σχολικών Εργαστηρίων 2010

Από 2923 μεταφορτώσεις

Λήψη (679 KB)

Prodiagrafes Sxolikwn Ergastiriwn 2010.pdf

Παλαιότερη έκδοση των προδιαγραφών

pdf Εγκύκλιος Προδιαγραφών για PCs

Από 116 μεταφορτώσεις

Λήψη (193 KB)

2007-Egkyklios_Prodiagrafwn_PC.pdf

Πρόκειται για εγκύκλιο του 2007 της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου του Υπουργείου Ανάπτυξης, που ζητά σε όλους τους διαγωνισμούς προμήθειας εξοπλισμού ΤΠΕ να μην υπάρχουν “φωτογραφικές” προδιαγραφές (λχ αναφορά στον κατασκευαστή ενός μικροεπεξεργαστή) που μπορεί να αποκλείουν ή να ευνοούν κάποια εταιρία.